Ukrayna Kalite Belgeleri ve UkrSEPRO Sertifikası

 
Ukrayna, Kasım 2013'te, Avrupa Topluluğu ve Dünya Ticaret Örgütü yerine Avrasya Ekonomik Topluluğu ile yakınlaşma kararı almıştır. Halen Ukrayna, Avrasya Ekonomik Topluluğu nezdinde "Gözlemci" ülke sıfatıyla yeralmaktadır.

Rusya Federasyonu'ndan sonra en büyük eski doğu bloku pazarı olan Ukrayna, İhracatçı Türk Firmalarının halen ilgisini çekmektedir. Rusya'ya ürünlerini satan birçok firma, paralelinde Ukrayna'ya da ihracat yapmakta, bu pazar ile ilgilenen diğer firmalarımız Başkent Kiev ve diğer bir önemli şehir olan Odesa'da düzenlenen fuarlara sıkça katılmaktadır. Nüfusu 1 Milyon kişinin üzerinde olan Odessa, Donetzk, Simferopol, Chernihiv şehirleri Ukrayna iç piyasasının şekillenmesi açısından önemli rol oynarlar.
Ukrayna'ya yapılan ticaretin ve ürün ve ekipman satışının yasal ve güvenli yolu bu ülkeye sevkiyatını yapacağınız ürünlere önceden UkrSEPRO Kalite Sertifikası almaktır.

UkrSEPRO Sertifikasyonu Uygulama alanları :

Gıda Maddeleri
Tekstil Ürünleri
Oyuncak
Kozmetik Eşya
Makine ve Endüstriyel Ekipmanlar
Elektrik Ekipmanları ve Kablolar
İnşaat Malzemeleri
İnşaat Ekipmanları
Kimyasal Endüstride kullanılan Ekipmanlar
İş Makineleri

Türk üreticiler tarafından Ukrayna'ya sertifikasız olarak satılan ürünlere gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Ukrayna'lı alıcılar tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Burada malı satanın (üreticinin) bu pazara adaptasyon eksikliği söz konusudur.


Ukrayna Standartlarına uygun olduğu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da "Türk Malı İmajı"nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz , adı sanı olmayan uzakdoğu veya "ucuz" kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

Sertifikalar DERJSTANDART'ın (Ukrayna Devlet Standartları) yetki verdiği, konularında uzman olmuş devlet kuruluşları tarafından verilmektedir.

Ukrayna'da kurulu "EMCC GROUP Ukraine Ltd." isimli firmamız; Kiev yakınındaki Zithomir şehrindeki ofisimiz vasıtasıyla UkrSEPRO Sertifikası temini konusunda 2007 yılından bugüne kadar faal olarak çalışmaktayız.


Sağ tarafta görülen UkrSEPRO amblemini
ürünlerinizin üzerine yerleştirdiğiniz takdirde
bu pazardaki şansınız ve fiyatlarınız artacaktır.

Ukrayna'da ticaret yapmak ve ürün satmak için mutlaka orada bulunuyor olmanız veya ticaret yapıyor olmanız gerekmez. Bu ülkeye mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Ukraynalı uzmanları fabrikanıza getirerek ve 2 yıl için kalite sertifikanızı alarak ticari şansınızı artırabilirsiniz.

UkrSEPRO Kalite Sertifikası Çeşitleri ve Geçerlilik Süreleri :

UkrSEPRO Kalite Sistemine göre istenebilecek belgeler aşağıdadır:
UkrSEPRO Kalite Sertifikası
Hijyen Sertifikası
Yangın (Fire Safety) Sertifikası
GGTN (GosGorTekNadzor) Kullanma İzinleri
Ex-proof Sertifikası
Ölçüm Cihazları için tip ve model Onayı (Metrology)
Gereksizlik Mektupları

Geçerlilik Sürelerine Göre :

Parti Bazında UkrSEPRO : Ukrayna'ya gönderilen belirli sayıdaki ürünler için tek sefer kullanmak üzere çıkarılır. Ayrıca numune gönderilmesini önleyebilmek için, birçok durumda, önceden temin ettiğimiz resmi mektup uyarınca ürünler gümrüklerden geçmekte, daha sonra ürünlerin bulunduğu (ya da montajının yapıldığı) yere uzman gönderilerek UkrSEPRO Belgesi alınmaktadır.

Bir yıl Seri Üretim UkrSEPRO : Firma ürünleri incelenmeden, yalnız teknik dökümantasyon incelemesiyle verilir.Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir.Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

İki yıl için verilen UkrSEPRO : Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen UkrSEPRO : Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir ve genel olarak pek uygulanmamaktadır. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

         
UkrSEPRO Sertifikalarının kullanıldığı yerler :

Ukrayna Gümrükleri
Perakende Mağazaları, ( Perakende Satılan Ürünler için )
İnşaatlar ( İnşaat Kontrolları isteği doğrultusunda, İskan Ruhsatı alabilmek için )
Üretim Tesisleri ve Fabrikalar ( Çalışma ve Üretim İzni almak için )
Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane gibi yerler ( Çalıştırma İzni almak için )   


 


 

Hakkımızda :
Genel Bilgi

Misyonumuz
Kurumsal Sorumluluk

Sertifikasyonlar:
TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu
Rusya GOST Sertifikasyonu - Teknik Regülasyonlar

TR CU Ex-Proof Sertifikasyonu
Yangın Sertifikasyonu
Gosregistratsiya-Kimyasal Ürün İthalat İzni

Ukrayna UkrSEPRO Sertifikasyonu:
Kalite Serifikasyonları - Ukrayna
Fiyat Teklifi Formu

e-mail

Referanslarımız


 
Anasayfa - Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikası - İletişim

Copyright © E-marketci Danışmanlık Ltd. Şti.
 GOST, TR, RTN, TR-TS, TR-TC, TR-CU, UkrSEPRO, Yangın, Ex-proof,
Hygiene, Pattern Approval Sertifikasyon & Danışmanlık Hizmetleri
2000-2016